14 Temmuz 2020

1kitap: Değişim Sürecinde Türkiye – Mahfi Eğilmez

Değişim Sürecinde Türkiye – Mahfi Eğilmez
Değişim Sürecinde Türkiye – Mahfi Eğilmez

Değişim Sürecinde Türkiye

Mahfi Eğilmez, kitabında Cumhuriyetle gelen modern toplum yapısı ve aydınlanma çağını yakalama çabasının gerekliliğini anlatmıştır eserinde. Sanayileşmenin hayata geçirilmesi, ilerici kadroların nasıl oluşturulması gerektiği analitik bir yaklaşımla aktarılmaktadır. Bu toplumsal değişikliğe ayak uydurmak başlangıçta zor olur ve toplum bu gelişimi yadırgar hemen kabul edemez. Değişim sürecinde Türkiye, Mahfi Eğilmez’in Osmanlı tarihi döneminden günümüze kadar yaşanmış toplumsal olayları incelemektedir. Geçmişten Cumhuriyet dönemine kadar olan gelişmeleri, bunların toplumu nasıl etkilediği oradan da günümüze uzanarak toplumsal değişimi ve bu değişimin toplumsal etkilerini anlattığı inceleme ve araştırma eseridir.

Osmanlıdan Günümüze Türkiye Analizi

Kapitalizmin ortaya çıkışı, Osmanlının son dönemi, yalnızca Osmanlı İmparatorluğu değil dünyadaki otoriter rejime dayalı imparatorlukların bitmesi ve ulus devlet kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi anlatılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun, ümmetçi yapısını neden kıramadığı ve tam aydınlanma çağına ayak uyduramaması ile arada kalmasını tanımlamalar yaparak ardından toplumsal tespitlerle aktarılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına, sosyal ekonomik değişimin gerçekleşmiş olmasına rağmen, henüz bir sanayinin ve dolayısıyla sanayi burjuvazisinin oluşmamış olması ayrıntılarla anlatılmakta. İkinci Dünya Savaşının ülkede ve dünyada yarattığı sıkıntılar, Demokrat partinin kuruluşu ve Türkiye’nin ilk defa çok partili demokratik bir yönetime geçmesini neden sonuç ilişkileriyle anlatmaktadır.

Cumhuriyetin İlk Yılları

Türkiye’nin toplumsal gelişim dönemi, Cumhuriyetin kurulmasıyla başlıyor ve ilk 15 yıl Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa ülkelerinin örnek alacakları düzeyde bir gelişim gösteriyor, ancak bu gelişmenin günümüze taşınması konusunda o kadar başarılı olunamadığı aktarılıyor. Kitap, buradan yola çıkarak, dünyadaki değişimi, ülkelerin ekonomik düzeylerini, globalleşmenin bütün dünya ülkelerini nasıl etkilediği anlatmaktadır. İçinde olsun olmasın dünya çarkının bütün ülkeleri etkileyecek boyutta bir küreselleşmeyi örnekleriyle açıklamaktadır. Türkiye’nin yüz yıl öncesinden günümüze ne kadar gelişme gösterdiği, gelişemediği hatta halen geri kaldığı konuları bunun sebeplerini, toplumun bu değişime gösterdiği ilgi ve tepkileri toplumsal çelişkileri bilimsel olarak anlatılmaktadır.

Değişim Sürecinde Türkiye, 247 sayfadan oluşan kitap, 2018 yılında Remzi Kitabevi tarafından basılmış ve dağılmıştır. Uzun araştırmalar sonucunda, somut verilerle anlatılmış ders kitabı niteliğinde bir kitap. Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşundan, Cumhuriyetin kuruluşu ve günümüze kadar geçen sürecin, toplumsal ve ekonomik analizi, bir roman tadında anlatılmaktadır.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

1 Yanıt

  1. BrooklynPANorth Charleston

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir