19 Kasım 2018

1Kitap: Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı

Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı
Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı

Yazar Orhan Pamuk, Benim Adım Kırmızı kitabında entrikalar ile dolu bir hikaye işliyor. Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış olan bir eser olarak da dikkat çeken hikayede eserin baş kahramanı olan Nakkaş Zarif Bey bir gece ansızın öldürülür bir kuyuya atılır. Zarif Bey yaşarken Zeytin, Kelebek ve Leylek ile Başnakkaş olan Osman’ın nakkaşhanesinde hep birlikte çalışır. Enişte Efendi’nin yakını Kara bir gün çıkar gelir. Kara, 12 yıldır gurbettedir ve İstanbul dışındadır. Eniştesinin kızı Şekûre’ye çok aşıktır ama Enişte Efendi ikisinin evlenmesine asla razı değildir. Şekûre bu nedenle de başkasıyla evlenmiştir ama savaşa giden kocası da 4 yıldır hale gelmemiştir. Benim Adım Kırmızı ile işlenen tarihi hikayede olaylar tamamen bu noktadan sonra değişmektedir.

Orhan Pamuk- Benim Adım Kırmızı

Zarif Efendi’nin vefatından sonra herkes panikler ama bir kitabın üzerinde çalışıldığı duyulur. Enişte Efendi bunu öğrenir ve katili bulma görevini da güvendiği bir kişi olan Kara’ya verir. Bu kitapta da dinsizlik şüphesi hakkında dedikodu yayılırken Zarif Efendi’nin de bu nedenle öldürüldüğü düşünülmeye başlar. Şekûre ile Kara arasında bohçacı kız Ester aracılığı ile mektuplaşma başlar. Kara’yla görüşen Şekûre eve gittiğinde ölmüş babası bulur ve kitabın son sayfasını katil alıp gitmiştir. Şekûre sabah Kara’ya hemen haber yollar ve babasının öldüğünü iletir. İkisi evlenmeye karar verirken Şekûre kocasından boşanmadığı için bunu  yapamazlar. Sahte şahit tutarak boşanan Şeküre hemen Kara ile evlenir ve ertesi gün Enişte Efendi’nin öldüğünü duyurarak şüpheleri bertaraf eder. 

Padişah Üstat, Osman ve Kara’ya katili bulma görevini vermişken Kara ise Zarif Efendi’nin üzerinden çıkan bir resimden haberdar olur.  Günlerce resmi inceledikten sonra eve giden Kara, Şekûre’yi evde göremez ve Şekûre’nin kayınpederinin evinde olabileceğini duyar hemen Şekûre’yi almaya gider. Şekûre’yi alır ve Kelebek’in evini aramaya giderken orada birini bulamaz.  Kelebek’i de yanına alarak Zeytin’in evine gider ama Zeytin evde yoktur. Leylek’in kapısını çalarlar o da yoktur. Ancak bu noktadan sonra katil kendi kendine olayı ele verir ve gerçek öğrenilir. Katil ile kavgaları sırasında da Kara çok ağır bir şekilde yaralanır. Şaşırtıcı bir son ile birlikte Orhan Pamuk, Benim Adım Kırmızı kitabında bazı olayların göründüğü gibi olmadığı açıkça vurgulanırken hayatta haberimiz olmadan neler olabileceği de işlenmiştir.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir