10 Aralık 2018

1kitap: Stefan Zweig -Olağanüstü Bir Gece

Stefan Zweig - Olağanüstü Bir Gece
Olağanüstü Bir Gece

Olağanüstü Bir Gece, son dönemlerde pek çok kitap okuyucusunun tercih ettiği popüler eserlerden birisi. Orijinal adı Phantastische Nacht olan ve ülkemizde İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan bu eser, dünyaca ünlü yazar Stefan Zweig’in başyapıtları arasında da gösteriliyor.

Son derece zengin ve elit bir adamın, burjuva hayatı yaşarken zaman içerisinde hissizleşerek çevresinde olan biten her şeyden kopmasını ve olağanüstü bir gecede hayatının tamamen değişmesini anlatan eserde yalnızca bir günden, daha doğrusu bir geceden bahsedilmesine rağmen kitabı okurken muazzam derecede büyük bir yolculuğa çıkacaksınız. Kitap sona erdiğinde ise yaşanan tüm olayların yalnızca bir günde olup bittiğine akıl sır erdiremeyeceksiniz.

Oldukça vurucu pek çok cümleyi barındıran kitabı okumaya başladıkça içinde kaybolacağınıza emin olabilirsiniz. Eserin ilk sayfalarını okurken dahi kitabı fazlasıyla beğendiğinize karar verecek ve tek bir oturuşta soluksuz bir şekilde bu muhteşem şaheseri bitireceksiniz. Birbiri ardına kayıp giden sayfalar arasında kitabı okumaya devam ederken bir yandan da ana karakter kendinizi özdeşleştirecek ve belki yıllar sonra adını bile unutacağınız bu karakterde kendinizle pek çok ortak yön de keşfedebileceksiniz.

Usta yazar Zweig’in tecrübeli kalemi ile ele aldığı eserde, olay örgüsünde geçen her anı zihninizde kolaylıkla canlandıracak ve sanki kendiniz yaşamış gibi hissedeceksiniz. Hayatınızdan birçok parça bulacağınız kitapta içsel yolculuğunuza çıkacak ve kitabın sonuna geldiğinizde yalnızca 70 sayfa olmasından ötürü büyük bir üzüntü hissedeceksiniz.

Ünlü ressam Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosundan esinlenilerek tasarlanan kitabın kapağının kitabın içeriğine ve ana fikrine oldukça uygun olduğunu söylemekte de fayda var.

Kısacası, fazlası ile hoşunuza gidecek ve kendinize özel dersler çıkarabileceğiniz pek çok alıntıya da yer verilen Olağanüstü Bir Gece, her yönü ile beğeneceğiniz kitaplardan birisi olacak. Zweig’in eşsiz zekasına ve kusursuz kalemine hayran olacağınız bu eserin en sevdiğiniz yapıtlar arasına gireceğine ise kesin gözüyle bakılabilir. Buna göre siz de dış dünyadan kopmak, hayallerinizi zorlamak ve hem kısa hem de sürükleyici bir kitap okumak istiyorsanız Olağanüstü Bir Gece’nin sizin için en iyi seçeneklerden birisi olacağı rahatlıkla dile getirilebilir.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir