17 Aralık 2018

1kitap: Turgut ÖZAKMAN – Şu Çılgın Türkler

TURGUT ÖZAKMAN – ŞU ÇILGIN TÜRKLER İNCELEME
TURGUT ÖZAKMAN – ŞU ÇILGIN TÜRKLER İNCELEME

İnternetten Kitap Okuma Avantajı

Çağımız teknolojiye ağırlık veren bir dönemden geçtiği için bütün olaylar internet üzerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca da kitap okuma alışkanlıkları da internet ortamından sağlanmaya çalışılmaktadır. Her kitabı internet ortamında orijinal haliyle bulmak google kitap ile çok daha kolaydır. Google kitapları indirme ve muhafaza etmek oldukça basit bir yöntemdir. Böylece ‘geçmişin tozlu rafları’ deyimi de gerçekten tozlu raflara kaldırılmaktadır. Google sayesinde internete bağlı olunan her yerden internetten kitap okuma avantajı elde edilebilmektedir. Bu kategorideki eski ile yeninin birleşimi de tıpkı Şu Çılgın Türkler kitabı gibi eski nesil ile yeni neslin buluşması niteliğindedir.  Bu ölçüde şu çılgın türkler özet aşamasında eseri, kendi milletine atalarının ve geçmişinin tanıtıldığı, duygusal bir o kadar da keyifli bir roman olarak kabul edebiliriz.

Şu Çılgın Türkler İçeriği

Bu eser, hemen anı kaydetmek amacıyla yazılmış bir kitap değildir. Yazarın 57 yıl boyunca biriktirdiği anılardan oluşan, yaşanmışlıklar ve hayat tecrübelerinin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kitapta bahsedilen Türkler milli mücadele ruhuyla yeni bir başlangıç yaparken vermiş olduğu savaşı konu edinir. Bu savaş ki hem ülkeyi bölmek isteyen dış kuvvetlere karşı yapılmış hem de kendi içerisinde yaşanan açlık, yoksulluk ve cehalete karşı verilmiştir. Dünya tarihinin en haklı savaşını vermiş olan milletimizin ilmek ilmek işlediği başarı öyküsü Kurtuluş Savaşında ve Milli Mücadele döneminde yaşanılan anı ve tecrübeler ile yeni nesle atalarını anlatacak türden bir mirastır.

Neden Çılgın Türkler?

Özakman’a göre öyle zamanlar olur ki insanın vatanını sadece sevmesi değil, onu deliler gibi çılgınca sevmesi gerekir. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı zamanlarda da insanlar vatanlarını çılgınca korumuş ve onu çılgınca sevmişlerdir. Milli mücadele ruhunu içlerinde çılgınca yaşamışlardır. Aynı zamanda ‘hasta adam’ olarak anılan Osmanlı Devletinin yıkılma dönemlerinde Türk insanı dış güçlere karşı vatanını düşmanların hiç ummayacağı şekilde koruduğu için, düşman kuvvetleri tarafından ‘Çılgın Türkler’ olarak anılmıştır. İşte bu bahsi geçen ‘Çılgın Türkler’ tüm düşmanları dize getirerek onları yurdumuzdan kovmayı başarmıştır. Milli Mücadele ruhunun yansıtılması açısından adını ‘Şu Çılgın Türkler’ olarak alan kitap, her Türk vatandaşının başucu kitabı olma yolundadır.

Milli Mücadele dönemi okullarda ne yazık ki kısa kısa dipnotlar olarak geçilerek anlatılan bir konu halindedir. Yeni nesil olarak tabir edilen gençlerimizin milli mücadele ruhunu içlerinde hissedebilmeleri için bu romanı o günün şartlarındaymış gibi düşünerek okumalarını tavsiye edebiliriz.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

4 Responses

 1. handeyetistiren dedi ki:

  her Türk gencinin okuma listesine eklemesi gereken bir kitap
  Turgut Özakman iyi bir anlatım dili kullanmış

 2. r-z-r dedi ki:

  Вас приветствует сайт рассылки.

 3. Jordanhussy dedi ki:

  Hey What we accept here is , an distinguishedpropose
  Are you in?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir