12 Kasım 2018

1Kitap: Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Yakıcı Sır – Stefan Zweig
Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Kitabın ana konusu yetişkinlerin rutin yaşam hikayeleri olsa da 12 yaşında bir erkek çocuğu kitabın başkahramanı olarak Stefan Zweig‘ın Yakıcı Sır isimli eserde yer buluyor. Çocuğun kendi gözünden yaşadıkları ve yaşamdan beklentileri de işlenerek aktarılıyor.

Yakıcı Sır – Stefan Zweig. Avusturya Alplerinde bir gün Baron isminde genç bir adamın gönül eğlendirmek için çapkın bir ilişki niyetiyle girdiği oteldeki maceralarını konu alıyor. Edgar ise 12 yaşında ve çok ağır bir hastalık geçirerek doktorun tavsiyesi üzerine annesi ile tatile gitmiştir. Baron da çapkınlık ağına yeni birini düşürme niyetiyle bu kadınla bir yakınlaşmanın ve tatil yapma fikrini uygulayamaya koyar. Kadından ilgi göremeyen Baron hemen kadının oğlu Edgar ile arkadaş olmaya çalışır. Edgar bu arada gizemli arkadaşı Baron’u annesiyle tanıştırır. Birlikte bir yemek yiyen üçlünün bu akşam yemeğinden sonra Baron’un gerçek buluşma nedenini anlaması zor olmayacaktır. Bu durumdan rahatsız olan Edgar, hayıflanmaya başlasa da bu durumun farklı bir hal aldığını algılar ve olayları gözlemleme kararı alır. Yetişkinlerin farklı ilişkileri, entrikaları ve tehlikeli eylemlerinin 12 yaşındaki küçük Edgar’ın gözünden nefes nefese aktarıldığı Yakıcı Sır – Stefan Zweig hikayesiyle şaşırtıyor.

Gizemli isim Baron’un akşam yemeği sonrasında kadını odaya çıkarma çabasından sonra annesinin sesini duyan Edgar Baron’a saldırarak duruma el koymaya çalışır. Baron ise hemen otelden ayrılırken Edgar’da otelden gizlice kaçarak büyükannesinin evine giderken bu noktadan sonra bir sır ile yaşaması gerekecektir.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

3 Responses

  1. Sevim dedi ki:

    Stefan çok iyi bir yazar kitabı okumanızı tavsiye ederim

  2. efendi bey dedi ki:

    okuduğum enfes kitaplardan birisi tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir