14 Ocak 2019

1kitap: Yılmaz Özdil – Mustafa Kemal

Yılmaz Özdil - Mustafa Kemal
Yılmaz Özdil - Mustafa Kemal

Çağdaş yazarlar arasında yerini alan Yılmaz Özdil’in kaleminden çıkan Mustafa Kemal adlı eserinde genel bir yorumu ile Mustafa Kemal’in hayatı anlatılmaktadır. Yılmaz Özdil 2008 yılında Atatürk hakkında araştırmalarına başlamış ve Atatürk’ün hayatını kaleme almaya karar vermiştir. Yapılan olumsuz Mustafa Kemal yorumları üzerine Yılmaz Özdil Mustafa Kemal adlı eserini oluşturmuştur. Hazırlanan eseri Yılmaz Özdil Mustafa Kemal pdf olarak aratarak sanal ortam üzerinden de erişim sağlamak mümkündür. Peki, kitap hakkında yapılan yorumlar ne derece doğru? Kitap sadece gerçekleri yansıtıyor mu? Hazırlanan bu kitapta yazarın genel olarak Atatürk’ün hayatı boyunca yapmış olduğu iyi veya kötü fark etmeksizin hayatının önemli kesitlerini ele alıyor. Ayrıca bu kitap Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından piyasaya sürülmüştür.

Mustafa Kemal Adlı Eser Üzerine Yapılan Yorumlar

Kitap hakkında yapılan yorumlar genel olarak ne yazık ki ağır sağcı kesim tarafından sert bir dille eleştiriliyor. Özellikle Yılmaz Özdil Mustafa Kemal ekşi yorumları üzerinde yapılan araştırma sonucunda Atatürkçü yanı bulunan bu eser üzerine ağır eleştiriler yapılmıştır. Yazılan kitap özellikle Nutuk ile kıyaslanması ile birlikte yazarın emekleri bir nebze de olsa hiçe sayılıyor. Bu da doğal olarak yazarın ağır eleştiriler sonucunda zor bir duruma gelmesine sebep olmuş olabilir.

Mustafa Kemal Adlı Kitap İncelemesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılından vefatına (1938) kadar yaşanan önemli olaylar kitapta ele alınıyor. En önemlisi askeri açıdan askeri ilişkilerinden tutun en basit duygusal olaylara varasıya Mustafa Kemal hakkında bir açıklama yapılıyor. Nutuk’un aksine kitapta bağnaz bir şekilde Atatürkçülük yapılmadığını belirtmek istiyoruz. Kitap üzerinde yapılan olumsuz eleştirilere rağmen kitabın Yılmaz Özdil Mustafa Kemal yorumları üzerine yapılan eleştirileri pek dikkate almamalısınız. Çünkü ağır bir şekilde Mustafa Kemal karşıtları tarafından Atatürkçülük kavramının ağır kullanıldığını düşünen bir toplumdan dolayı bu eleştiriler yapılıyor.

Atatürk Hakkında Yapılan Araştırmalar Gerçek Mi?

Atatürk üzerine yapılan araştırmalar Yılmaz Özdil yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi askeri alanda yapmış olduğu araştırmalar ile sizleri 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nın o tarih kokan sayfalarına taşıyabilir. Ayrıca Atatürk’ün sanata olan düşkünlüğünü Özdil kaleme alırken dikkatle kişilerin sanata olan muhtaçlığının Atatürk tarafından fark edildiğini görmüştür. Bunun yanı sıra Mustafa Kemal hayvanlara vermiş olduğu ilgi nedeniyle de yazarın ilgisini çekiyor. Mustafa Kemal’in başöğretmen olmasını da düşündüğünüzde çocuklara olan o yoğun ilgisinin bu kitapta bahsedilmeden geçileceğini sanıyor muydunuz? Ayrıca Mustafa Kemal’in kadın hakları konusundaki hoşgörüsü ve titizliğinden söz edilmiştir. Kitabın tamamı tarihin esas maddelerinde biri olan sebep-sonuç ilişkisine dayandırılarak ele alınmıştır. Örnek olarak Mustafa Kemal’in giyim tarzından bile bahsedildiği bu kitabı incelerken bu gibi bir genelliği de dikkate alarak kitap indirme işlemini yapabilirsiniz. Eğer ki pdfi incelediğinizde içeriği beğendiyseniz. Kitabı çeşitli satış firmalarından satın alabilirsiniz. Ek olarak kitap Kurtuluş Savaş’ına yönelik Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaş’ı tarihini de kitapta görebilirsiniz. Bu dönemleri kitap üzerinden incelememizde yeterli düzeyde uzun olmadığımızı düşünüyoruz. Ancak bu dönemlerdeki incelemenin en güzel yanı Mustafa Kemal’in kişisel özellikleri de çok detaylı olarak incelenmiştir. Atatürk’ün hayatı ve yaptığı büyük icraatleri bu kitaptan inceleyebilir ve Nutuk ile arasındaki farkları düşünerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

https://twitter.com/yilmazsozcu

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir