27 Ekim 2018

Cosa Termostat Güncelleme Sonrası Bağlantı Sorunu | Çözüldü

Cosa Akıllı Termostat

Cosa bağlantı sorunu çözümü nedir?

Cosa Akıllı Oda Termostatı ne işe yarar?

Cosa, merkezi İTÜ ARI6 Teknokentinde bulunan Nuvia akıllı enerji teknolojileri üreten şirketin akıllı oda termostatıdır. %90 seviyelerinde Türk Malı ve yerli üretim olduğunundan bahsediliyor. Oda ısını belirli bir seviye aralığına ayarladığınızda ısıyı korumak amaçlı kombinizi aç/kapa yaparak tasarruf yapmayı amaçlar.

Nasıl kullanmaya başladım?

Evimizi yalıtım yaptırdıktan sonra istediğimiz ısıyı ve tasarruf oranını yakalayamadığımızı düşünüp tavsiye üzerine kombimize termostat aramaya başladım. Bir kaç öneriden sonra Cosa’yı önerdiler araştırdığımda gelişme sürecinde İTÜ ARI6 Teknokentte ar-gesi yapılıp üretildiğini okudum. Yerli üretime destek olmak amaçlı 300 ₺ ücret ile sipariş verip kurulumunu tamamladım.

Sorun ne?

Geçtiğimiz kış ayında internetten sık düşme sorunu yaşıyordum modem ile arasında 2-3 metre fark olmasına rağmen. Destek bölümünden bazı modem markalarıyla uyum sorunu yaşadığını ve 12. 13. kanallarda (2.4 GHz’de) bağlantı sorunu oluştuğunu belirtmişler. 1-6 Arası kanallarda yüksek verim alındığından bazı forumlarda da bahsedilmişti. Tavsiyem uygun kanalı bulana kadar modem arayüzünden uygun kanalı bulmanız. Ben bu sorunu fazla önemsemeyip üzerindeki tuşla çevimdışı olarak modları değiştirerek kullanmaya devam ettim ancak bulut tabanlı olduğu için raporlama özelliği de pasif kalıyordu. Zaten havalar ısınmış Cosa’yı da rafa kaldırmıştım.

Bu günlerde soğuk hava hepimizin malumu geldi çattı ev içi sıcaklık 16-18 °C derecelere düşünce Cosa’yı takıp kombiyi kullanmanın zamanı gelmiş dedim. 20 Ekim gibi Cosa’yı kurdum internete güçte olsa bağladım. Birkaç gün evden uzaklaştığım için kullanmak nasip olmadı. 26 Ekim günü Cosa’yı açmak istediğim de uygulamasına güncelleme gelmişti ve istasyonunun internetten düştüğünü fark ettim.

İstasyonu resetleyip telefon wi-fisi ile bağlantı kurmaya çalıştım ancak wi-fi ile bağlı olmasına rağmen istasyona bağlantı kurulamıyordu. Bir gün boyunca 8-10 kere istasyonu bağlamayı farklı cihazlarla denedim ama nafile, istasyon önceden wi-fi görmüyordu şimdi ise istasyonun kendisi bağlanma sorunu çıkarttı…

Çözüm??

Daha sonra güncelleme yaptığım aklıma geldi ve 2-3 versiyon öncesi olan 30 Nisan’da güncellenen 3.6.7 no’lu versiyonunu internetten buldum Cosa kurulumunu baştan resetleyip istasyonu buldum ve kablosuz ağ tanımlayıp cihazımı tekrar kullanmaya başladım.

Sizin de yararlanabilmeniz için aşağıya indirme linkini bırakıyorum.

Cosa Smart Thermostat_v3.6.7

Cosa Eski Sürüm apk kurulumu nasıl olur?

 1. Apk dosyasını indirin.
 2. Mevcut güncel uygulamayı silin
 3. İndirdiğiniz klasöre girerek kurulumu başlatın.
 4. Yükleme için gerekli izinleri verin
 5. Yükleme tamamlandıktan sonra Google play store üzerinden otomatik güncellemeleri kapatın. (Eğer yapılmazsa yeni sürüme otomatik günceller.)
 6. Uygulamaya giriş yaparak, istasyonu resetleyerek kurulumu tamamlayın.

Cosa Smart Thermostat_v3.6.7 İNDİR!

 

Yazımı faydalı bulduysanız yorum yaparak bana yardımcı olabilirsiniz.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

6 Responses

 1. Bülent dedi ki:

  Sorunu çözdü…Tşk.ler

 2. MEHMET dedi ki:

  26 Ekim güncellemesinden sonra kablosuz bağlantıyı kuramamıştım dediklerinizi uyguladım ve çözdüm, teşekkürler.

 3. Ahmet dedi ki:

  Paylaşımınız için teşekkür ederim. Son güncellemeden sonra bayağı uğraştırdı ama sayenizde çözdüm saolun

 4. bir iki gün önce yeni güncelleme tekrar geldi ve tekrar modeme bağlanmıyordu, bu sorunu ben mevcut evleri silerek tekrar ev kurulumu gerçekleştirdim ve ondan sonra cosa modem bağlanma sorunu kalktı şu an için aktif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir