23 Ekim 2018

Kaliteli Bir İngilizce Eğitimin Temel Şartı

İngilizce eğitiminin temel prensipleri/ilkeleri nedir?

Kaliteli Bir İngilizce Eğitimin Temel Şartları nedir?

Yabancı dil öğrenimi günümüzde oldukça büyük önem taşımaktadır ve artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Zorunluluk haline gelmiş olan bu öğrenim, kalite bakımından öğrenildiği yere göre değişkenlik gösterir. Devlet okullarında haftada 2 saat yabancı dil görmek ile özel okullarda ya da dil okullarında görülen yabancı dil öğrenimi arasında farklılıklar var. Bunlar arasında yabancı dile ayrılan süre ve derslerdeki verimlilik yer almakta.

Yabancı Dilin Önemi

Yabancı dil öğrenmeden önce yapılması gereken ilk şey, bunun önemini kavramaktır. Bir dilin öğrenilmesinin neden önemli olduğu, size ne katacağı ve sizi nerelere götüreceğini bilmeniz, seçmiş olduğunuz dilin önemini kavramanıza yardımcı olacaktır. Yapılan ilk adım daima hedefin temel basamaklarını oluşturur.

Hazır Bulunuşluk

Hangi dil olursa olsun, önemli unsurlardan bir diğeri de hazır bulunuşluktur. Burada şart olan şey, yabancı dil öğrenimine yönelik bireyin hazır ve istekli olmasıdır. Sonuçta eğitim bireyin kendisinde başlar ve isteğe dayalıdır. Yabancı dil her yerde öğrenilebilir ama göz önünde bulundurulması gereken sadece öğrenilecek olan dilin nerede öğrenildiği değildir. Bireyin kendi katkısı ve öğrenmeye yönelik kendi çabası da söz konusudur.

Yabancı Dilin Kullanımı

Öğrenilen yabancı dilin sadece öğrenilmesi yetmiyor. Özellikle İngilizce çok yaygın konuşulan bir dil olup, çoğu iş yerlerinde de bilinmesi artık zorunlu bir hal almıştır. Öğrenilen yabancı dili kullanmak için yaratılması gerekilen bir ortam sunulmalıdır ki, öğrenilen dil unutulmasın. Oldukça büyük önem taşıyan bu unsur, bireyin kendini geliştirmesi ve öğrendiği şeyi pratiğe dökme açısından kendini tamamlamakta.

Yabancı arkadaşlar edinme, yurt dışına seyahate çıkma ya da yabancı dilde yazılmış olan kitapları okuyarak sözcük sayısını arttırma açısından yabancı dil kullanımı geliştirilebilir. Birey tarafından yabancı dile yönelik atılan her adım, kalite konusunda da bir artış sağlar.

Yabancı dil kullanımı adı altında temel unsurlar yatar. Gerek yabancı dilin önemini bilmek ve kavramak, gerek bireyin hazır bulunuşluğu, gerek yabancı dilin nerede ve nasıl kullanılması gerektiğine yönelik toplanmış olan bu noktalar, kaliteli bir öğrenimin ana maddeleridir. Birey bunları göz önünde bulundurursa, iyi bir yabancı dil öğrenimi elde edecektir.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir