31 Ekim 2018

Kışın Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Araba, artık herkesin bilmesi gereken konulardan birisidir. Çünkü araba eskisi gibi özel bir ihtiyaç olmaktan çıkmış ve zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu kadar yaygınlaşması sebebiyle de herkesin kullanabileceği bir ulaşım enstrümanı olmuştur. Araba kullanmak konusunda bilgi sahibi olmak ise tam anlamıyla bir araba uzmanı olduğunuzu göstermez. Aracınızın teknik özelliklerini, ilgili bakımlarını ve gerektiğinde değiştirmeniz gereken parçaları iyi bilmek zorundasınız. Bu bakımları yapmadığınızda aracınızın ömrü kısalacak ve güvenlik anlamında sorunlar ortaya çıkacaktır. Aniden ortaya çıkabilecek bir parça kopması, mekanik bir arıza veya başka bir problem; canınızı sıkacak büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda kışın karşılaşabileceğiniz problemlerden bir tanesi olan lastik probleminin önüne geçmek için, gerekli tavsiyeler verilecektir.

karda lastik

karda lastik

Kışın lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Lastik seçimi; mevsimden mevsime değişkenlik gösteren ve dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Yanlış lastik seçimi ve bundan kaynaklı yıpranmalar yüzünden, oldukça fazla sayıda trafik kazası meydana gelmektedir. Kış ayları, doğası gereği kazalara
davetiye çıkartan bir süreçtir. Bu yüzden kışın lastik seçiminizde dikkat etmeniz gereken maddeleri sizlere sıralayacağız:

  1. Öncelikle aracınız için en uygun olan lastiklerin ebadını öğrenmeniz gerekir. Busayede daha rahat bir tercih yapacaksınız. Kış lastiğinizin ebadı, yaz lastiğinizin ebadından düşük olmamalıdır. Kış lastiğinizin üzerinde mutlaka ‘Kış Lastiği’ sembolü olmalı ve garanti şartlarını içermesi gerekmektedir.
  2. Bu kadar önemli bir seçim sonrasında, hava koşullarını dikkatli şekilde analiz yapmanız gerekir. 7 derecenin altında bir kış gününde iseniz, kesinlikle kış lastiğinize geçmeniz lazımdır. Çünkü kış lastiğinin performansı, bu havalarda oldukça üst düzeyde olacaktır.
  3. Kış lastiğini seçerken; kuru, ıslak ve karlı yollarda fren değerlendirmeleri ve kar esnasında çekiş gücüne dikkat etmelisiniz.
  4. Karda fren ve çekiş değerleri açısından yeterli olan ve kuru-ıslak zemin fark etmeden iyi sonuçlar veren lastik; iyi bir kış lastiğinin özelliklerindendir.
  5. Lastik etiketleri size farklı alanlarda tercih imkanı sunacaktır. İstediğiniz özelliğe göre; ıslak yolda tutunma için gerekli fren mesafesi ölçüsü iyi olanları ve yakıt tüketimine yardımcı olacak kış lastiklerini tercih etmeniz gerekmektedir.
Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir