16 Ekim 2018

Yapay Zeka insanlığa ne kadar dost?

Yarım asırdan fazla süredir hayatımızda bulunan yapay zeka kavramı, bilgisayar oyunlarından ceplerimize kadar giren bir canlı olarak ele alındığında pek de güvenli görünmeyebiliyor. Günümüzde üzerinde çalışılan yapay zekalı robotların duygu ve düşüncelere sahip olduğunu ve hatta bize karşı tavır dahi takınabildiğini düşündüğümüzde insanlık, varoluşundan beri sorguladığı uzaylı kavramını yaratıyor gibi görünüyor. Yani yapay zeka, uzaylıların üstün olduğu, insanlığın sonunu uzaylıların getireceği gibi söylentilerde ki uzaylıların rolünü şimdiden kapmışa benziyor. Isaac Asimov’un “I, Robot” adlı kitabında ki “Runaround” isimli öyküsünde belirttiği “Üç Robot Yasası” ele

alındığında bu satırlara kadar okuduklarınızı Isaac Asimov’da aklından geçirmiş olabilir.

2. Kısa Hikaye 'Runaround' 1950

Ben Robot, İsaac Asimov
2. Kısa Hikaye ‘Runaround’ 1950

Üç Robot Yasası

  • Bir robot, bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz.
  • Bir robot, birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  • Bir robot, birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla mükelleftir.

Isaac Asimov’un belirttiği yasalara bakıldığında, robotların gelecekte insanlığa karşı bir tehdit oluşturmasının önüne geçilmeye çalışıldığı aşikar. Bu yasalar okunduğunda, “Peki ya robotlar bizleri kendi varlığına karşın bir tehdit olarak görürse?” sorusunun akla gelmesi normal olsa gerek. Bugün dahi yeni bilgiler edinmeye ve bir ideolojiye sahip olmaya açık ve hatta şarkı dahi besteleyebilen robotların olduğunu varsaydığımızda, yapay zeka için programlanan yasaların bir yerden sonra etkisiz olabileceği söz konusu olabilir ve akla gelen bu soru daha da korkunç hale gelebilir.

Birçok meslekte şimdiden insanlığın yerini yapay zeka devralmışken ve Kevin Kelly’nin yapay zekaların ikinci sanayi devrimini gerçekleştirebileceğini öngörebiliyor iken, yapay zekaların kendi devrimini de gerçekleştirebilecek olması bilim dünyasında derin bir tartışma konusu. Rhode Island Üniversitesi mezunu Kevin Kelly’nin yapay zeka adına yaptığı TED” konuşmaları bu tartışmaların da ateşini körüklüyor.

Share

Kadir

95 doğumlu bir insan, 2010 yılından beri web işleri ile uğraşıyorum. Şimdi ise kendi blogumda bir şeyler karalıyorum...

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir